IBIZA nie je ZRČE so šiestimi klubmi.
rozhovor pre Funken Gruvenl, (zdroj : https://www.fb.com/notes/339563067326909/)
V práci dal výpoveď a odišiel zo Slovenska skúsiť šťastie na „ostrov“. Aktuálne je na Ibize už tretí rok , hráva aj 11-krát do týždňa, vedie vlastnú bookingovú agentúru a užíva si pohodový život na najznámejšom letnom párty mieste na svete (s heslom #partyhard #workharder). ). DJ a promotér Marek Deagon v zaujímavom rozhovore…
Noks: Marek, občas sa mi zdá, že na Ibize je určitý rozdiel medzi tzv. barovými „lounge“ Dj-mi a tými „klubovými“…
Hrať lounge je ako pekný začiatok dňa.
Marek: „Ja neškatuľkujem DJ-ov takto. Aj známe mená ako „Ja neškatuľkujem DJ-ov takto. Aj známe mená ako Fatboy Slim, Maceo Plex, Bob Sinclar alebo Erik Prydz hrajú v lounge podnikoch (a iných “zmrzlinárniach”), reštauráciách alebo malých baroch a nikto to tu nerieši. Práve naopak, takéto eventy bývajú veľmi úspešné. Ja skôr delím djov na tých, čo dokážu ľudí zabaviť a na tých, čo si idú len to svoje a nebavia nikoho.“
Marekov projekt Swing Your Life Ibiza je na ostrove jedinečný.
Noks: Jasné, a čo tvoje hrania…?
Marek: Hrávam na rôznych miestach, mám viacero rezidencií a nehrám iba v lounge baroch, ale aj v klubíkoch a kluboch zameraných na klasické nočné party ako ich poznáme na Slovensku.
Noks: Málo ľudí vie, že máš aj bookingovú agentúru…
Marek: Áno, mám agentúru pre djov a artistov Electro Playground, pod ktorou vytváram projekty, ktoré následne predávam na rôznych miestach. Momentálne sa mi darí najviac s mojim projektom Swing Your Life Ibiza, ktorý sa mi podarilo predať aj na také miesta ako je Villa Mercedes (Mambo group) a Itaca (Ocean Beach). Mám však rozpracované ďalšie nové projekty, o ktorých verím, že budete čoskoro počuť.
Noks: Dnes už má aspoň nejakú tú konzolu takmer každý, prístup k skladbám tiež. Necítiš, kvôli tomu v poslednej dobe nejaký „menší rešpekt“ voči DJ-skému umeniu? Samozrejme, veľkých mien sa to netýka, z tých sú už „popové hviezdy“. To je celkom paradox, ich cena rastie ale hodnota tých „neznámejších“ kvôli tejto „devalvácii“ klesá. Ako to vnímaš?
Spolu s Marekom vystupujú na jeho eventoch aj rôzni umelci ako napr. saxofonistka SAXANA.
Marek: Musím sa priznať, že aj ja som z tejto generácie, privoňal som djingu keď som mal 18 (čo je 16 rokov dozadu). K tomu sa viažu ďalšie zábavné príhody. Už vtedy som si nainštaloval traktor (program na mixovanie hudby – pozn. autora), kúpil prvý mix, Jamo stereo Hi-Fi bedne a začal organizovať rôzné tajné malé tech chaty. Ja som teda rád za to, že technológie umožnili aj mne robiť to, čo ma baví, predsa len 2 gramofóny a mix stáli 50 000 Sk (dnes cez 2000 EUR – pozn.autora) a to som si ako študent vôbec nemohol dovoliť.
Áno, nás DJ-ov je trošku viac, ako by si niekto myslel, lebo každý kto má notebook (a každy má dnes notebook), si môže kúpiť konzolu za 100 EUR a už sa vidí, ako hrá na veľkom stage-i. Ale nie je to také jednoduché. Aj veľké mená boli kedysi úplne neznáme a každý nejak začínal. Myslím si, že najpodstatnejšie je, čo DJ hrá, aké má skladby, a či sa hodia na danú party alebo situáciu. Niekedy mi však naozaj príde, že DJ je najmenej z celého teamu (to, ako keď v jednej scéne v obľúbenom seriáli IT CROWD poďakovali všetkým, ešte aj upratovačke, len na hlavných protagonistov, ktorí danú úlohu sami spravili, tak na nich sa zabudlo). Dnes má však DJ oveľa viac možností ako pred rokom 2007-8, keď na Slovensko zavítal Facebook a iný sociálny marketing. DJ sa môže odlíšiť, ide len o to, či to dokáže alebo nie.
Krabica s letákmi. Dobré promo je na IBIZE mimoriadne dôležité.
Noks: S tým súvisí otázka konkurenčného boja. Hrať na Ibize má (samozrejme, nie pre všetkých) vysokú prestíž a teda ponuka DJ-ov musí byť obrovská. Ako sa presadiť, ak odmyslíme šťastie, a tie klasické motivačné reči, že „musíš byť vytrvalý, pozitívny atď.“?
Marek: Kamoš vymyslel hlášku, že na Ibize je 10 000 dj-ov. Môj nový odhad je však iný. Ročne Ibizu navštívi 7-10 miliónov ľudí a počet DJ-ov je teda o mnoho vyšší ako spomínané číslo. Tu chce byť DJ “každý”, je to sen aj tých, ktorí sú pre peniaze radšej čašníci, barmani, hotelová služba, burgerkingeri a čakajú až ich niekto vytiahne. Áno, šťastie je potrebné a nie zrovna málo, avšak odhodlanosť a vytrvalosť sa počíta! Však, nie nadarmo sa vraví, že šťastie praje pripraveným. Motivačné reči teda platia len do určitej miery, kľúčom k úspechu je, podľa mňa, „byť odlišný“, jednoducho, byť iný ako väčšina.
Vo voľnom čase Marek rád sprevádza kamarátov a ich kamarátov slnečným ostrovom a odporúča zaujímavé party, ktoré by najviac sadli prázdninovým návštevníkom. Guest listy do klubov tiež nie sú problém.
Noks: Aké je to hrať na terase lounge baru? Predsa len, nie je to klasický klub. Trocha provokatívne dodám, veď by tam mohlo hrať nejaké „lounge rádio“, ktorých sú desiatky. Nebolo by to z pohľadu hostí to isté? Nevníma väčšina z nich DJ-a ako jukebox, od ktorého si chodia pýtať skladby atď.?
Marek: Hrať lounge je ako pekný začiatok dňa. Tvojou úlohou je pripraviť ľudí na to, čo sa bude s nimi diať večer. Nik nepovedal, že v lounge bare alebo v beach clube nemôžeš hrať techno. Dosť často sa stáva, že ľuďom nadelím tvrdý tech deep set, keď sa to na danú situáciu hodí. Či by nebolo lepšie pustené rádio? Klasická otázka Slováka, ktorý sa pozerá do peňaženky a nie do budúcnosti (smiech). Keď chceš zarobiť peniaze, musíš niečo ľuďom ponúknuť, aby bolo pre nich lákavé minúť ich práve u teba. Rádio nie je na Ibize veľmi zaujímavé. Bežne hrávam s rôznymi umelcami, trubkármi, saxofonistami, tanečníkmi tak, aby sme v podniku vytvorili tú pravú atmosféru. Vtedy sú ľudia ochotní priplatiť si a ostať dlhšie ako si pôvodne mysleli. Ľudia si tu bežne nechodia pýtať pesničky, stáva sa mi to cca. raz za 3 týždne, skôr chodia skladby shazamovať a sú zvedaví, čo to práve hrám a najväčšiu radosť mám, keď si prídu vypýtať cd.
Latka kvality je na Ibize položená vysoko.
Noks: Show je na Ibize dôležitá súčasť biznisu, aký je pomer – kvalita hudby, marketing, show? Tým narážam na otázku, či komercionalizácia ničí alebo posúva kvalitu hudby…
Marek: Myslím si, že párty by nemala byť iba o DJ-ovi a tu na Ibize to platí na 111 %. Dôležitá je celá párty a to, čo na tej party môžeš zažiť. Ide tu o celkový pocit toho, ako stráviš noc. Z niečoho to však treba zaplatiť a na to je dobrý marketing. Párty musí byť úspešná, aby nebola stratová a úspešná znamená aj to, že musí byť navštevovaná. Kvalita je na Ibize veľmi vysoko položená latka, ale vždy je možnosť ako ju ešte vytlačiť vyššie a toto riešia všetci. Párty, ktorá neobsahuje show, nie je zvyčajne úspešná, lebo nemá čo ľuďom ponúknuť, nebaví ich, a ľudia odídu skôr ako stihnú minúť svoje drahocenné úspory.
Dobrá párty nie je na Ibize len o Dj-ovi.
Komercionalizácia posúva kvalitu hudby dopredu. Teda tu to tak vnímam. Bez komercionalizácie by neboli veľké festivaly, úspešné kluby nikde, nie len na Ibize, v Španielsku, Chorvátsku alebo na Slovensku. Áno, aj na Slovensku máme úspešné kluby a nikdy nezabudnem, že pri zrode jedného z nich som stál a pomáhal nastavovať ho tým správnym smerom. Týmto by som rád pozdravil *enjoyclub a všetkých v ňom.
Marek a Maceo Plex v KM5.
Noks: Chápem, no nedá mi nespýtať sa, či sú ľudia na Ibize schopní vnímať popri show aj hudbu, reagovať na prácu DJ-a, aké máš skúsenosti?
Marek: Áno, ľudia vnímajú prácu DJ-a viac, ako by sa zdalo a stále platí, že 90% ľudí je otočených tvárou k DJ-ovi, podporujú ho, bavia sa s ním, dodávajú mu energiu a tak isto si ju od neho žiadajú. Párty sú tu neskutočné a ten kto má rád elektronickú hudbu a chodieva sa na ňu baviť do klubov častejšie, jednoznačne odporúčam navštíviť toto mystické miesto. Nie je to tu však iba o kluboch, ale o lete a celom feelingu. Predstav si, že si na festivale, ktorý má nekonečný počet stage-ov každý deň, každú noc. Ibiza nie je Zrče so šiestimi klubmi a ani nikdy nebude.
Západ ale aj východ slnka na pláži po prebdenej noci majú na Ibize svoje jedinečné čaro.
Noks: Predstav si, že sa pozeráme na západ slnka (na Ibize). Aký track by si nám k nemu pustil? 🙂
Marek: Každý deň iný. Každopádne niečo veľmi príjemné čo podporí v ľuďoch tú neskutočnú atmosféru tohto momentu, napríklad Phil Collins – In the air tonight. Najviac sa mi však páči, keď ľudia tlieskajú slnku a ďakujú mu za to, že každý deň zapadne a na druhý deň vyjde znova. Mám vtedy zimomriavky a neskutočne to prežívam. Milujem to.
Noks: Ďakujem za rozhovor Marek.
Ak máte v pláne IBIZU navštíviť, Marek sa s Vami rád podelí o svoje “ostrovné skúsenosti”. Stačí mu napísať na Facebooku. 🙂
V prípade záujmu píšte. 🙂
-fg-
rozhovor pre Funken Gruvenl, (zdroj : https://www.fb.com/notes/339563067326909/)